O S

21.ledna 2007 byla opět obnovena činnost ochotnického spolku v Košťálově pod názvem "Košťálovský ochotnický spolek" (KOS). Sešli se zde členové v oboru znalí z jiných spolků z okolí Košťálova, ale i členové, kteří divadelní prkna okusili poprvé. V březnu 2007 se započalo zkoušení 1. divadelní hry od autora Jana Míky "Věčně Tvá Nevěrná", která svojí náročností, délkou i naší nezkušeností vnášela do řad našich spoluobčanů jistou skepsi, zda to vůbec zvládneme. A my to zvládli !!! I přes problémy s častými změnami v obsazení, se kterými nám výrazně vypomohli členové divadla ze Slané u Semil jsme tuto hru mohli 8. prosince 2007 ukázat světu.

 

Věčně tvá nevěrná

Obsazení hry: Miluška - Markéta Kracíková, Josef - Martin Bašek, teta Květa - Zdena Krejčí, spisovatel Alexander Prut - Lukáš Kmínek, Marie - Světlana Moravcová, obvoďák Adam - Vladimír Klíma, úředník (exekutor) - p. Sůva po premiéře ho nahradil René Stránský, stěhováci - Aleš Roštenský a Vladimír Klíma, nápovědy - Stanislava Kloboučková a Ivona Stránská, režie - Laďka Bažantová, technici - Aleš Roštenský a Miroslav Janata.

 

Poděkování: Rádi bychom zde chtěli poděkovat i lidem, kteří na jevišti nebyli vidět nebo jen málo, ale bez jejich pomoci bychom nemohli naše představení odehrát. Jmenovitě: Jaroslav Kobrle za vytvoření výborných podmínek na naší domovské scéně. Aleš Roštenský, který ač měl malou divadelní roli stěhováka, odvedl výbornou technickou práci v zákulisí před, po i během představení . Miroslav Janata za hudební doprovod. Stanislava Kloboučková a Ivona Stránská za sledování textu a (potřebnou) nápovědu. Laďka Bažantová, která coby režizérka stála u zrodu této hry a nás "novopečených" herců. A v neposlední řadě Milan Havlík za technickou podporu, fotodokumentaci a natočení obsáhlé reportáže z premiéry divadelního představení "Věčně Tvá Nevěrná".

 

 

Jak začala a skončila Trojská válka aneb konec kuřích ok na Olympu

Obsazení hry: Zeus - René Stránský, Hera - Markéta Kracíková, Afrodité - Zdena Krejčí, Palace Athéna - Mirka Nováková, Helena a nápověda - Světlana Moravcová, Paris - Lukáš Kmínek, Menelaos a vypravěč - Vladimír Klíma, Hefaistos, hudba a režie - Martin Bašek, nápověda - Stanislava Kloboučková, světla a ozvučení - Milan Havlík

 

Ve čtvrtek 15.1.2009 proběhla první čtená zkouška k naší 2. hře od autora Radima Webera "Jak začala a skončila Trojská válka aneb konec kuřích ok na Olympu". Zkoušky probíhaly vždy ve čtvrtek od 16:00 hod. Stále jsme měli do premiéry (odhad byl říjen, listopad) dost času, dokud nás před prázdninami neoslovil pan Kobrle s tím, že by nás rád využil s novou hrou při oslavách 90 let založení T.J. Sokol v Košťálově, a to 23.srpna 2009. Takže jsme vše doháněli na poslední chvíli a o prázdninách se na zkoušku sejít v plném počtu je téměř nemožné. Což se ukázalo dokonce i při dvou generálkách :) Nakonec dopadlo vše na výbornou. Na premiéru přišlo +/- 270 diváků (zatím náš rekord) a odměnou nám byly nekonečné salvy smíchu a výborná atmosféra.

 

Premiéra hry Jak začala a skončila Trojská válka aneb konec kuřích ok na Olympu
V neděli 23.8.2009 od 19:10 hod. proběhla premiéra naší v pořadí již 2. divadelní hry Jak začala a skončila Trojská válka aneb konec kuřích ok na Olympu od autora Radima Webera. Představení, spolu s krásným ohňostrojem, bylo vyvrcholením dnoudenních oslav výročí 90 let založení T.J. Sokol Košťálov. Termín to byl pro nás téměř sibeniční, na doladění všech detailů nám nezbývalo příliš času (hudba, kulisy, změna scény, technické prvky, atp.). Bez nadsázky by se dalo říci, že premiéra dopadla o 100% lépe než čtvrteční generálka. Ale jak se říká: "o co je horší generálka, o to lepší bude premiéra". A v tomto případě to platilo dvojnásob, za což jsme byli od obecenstva (v počtu cca 270 lidiček) odměněni úžasnou atmosférou, díky které z nás rychle spadla nervozita a my ze sebe mohli vydat to nejlepší co v nás dříme :)

 

 

 

děkujeme KOS-áci

 

Trochu hlouběji historie

1920 daroval Čtenářský spolek své jeviště Sokolu.
1922 byla postavená nová sokolovna s větším jevištěm, zahájili Lucernou.
V repertoáru byly i zpěvohry. Ochotníci zajížděli i do okolních vesnic a okolní soubory zvali k hostování. Mezi hosty byli i členové pražského Národního divadla.
Hrálo se i v přírodě.
V letech německé okupace hráli Perly panny Serafínky, po prvním jednání bylo představení přerušené, činnost Sokola i ochotníků zastavená /1941?/.

1945 činnost obnovena, zpočátku milukášskými zábavami a silvestrovskými pořady, později celými hrami.
Hráli české obrozenské, ale i současné autory.
1959 DS spolupracoval s DS Tyl OB Lomnice n. P.

1972 hrou Každý něco pro vlast se umístili v okresní i krajské soutěži na prvním a druhém místě.
V roce 100. výročí spolku 1980 nastudovali ochotníci Tvrdohlavou ženu.

::= historie divadla Sokol Košťálov =::